Články - Seznam článků

Ze zastupitelstva města 14. 12. 2015  2015 20.Prosinec 11:12 (R)Zdeněk Milata: Zprávu z posledního zastupitelstva města přináší již tradiční filmové zpracování, je umístěno na webovém portálu youtube.com a je to již 9 video tvůrčí skupiny Milovice TV. Předvánoční zpráva ze zastupitelstva se dle ohlasů docela povedla, tak posuďte sami. V článku je přímý odkaz na video. Nyní je na diskusi zda je podobná forma informování vhodná a žádoucí. Tvůrci určitě přivítají případné další zájemce o zapojení se do projektu Milovice TV. 
VTP Milovice aneb tunel do Milovic  2015 22.Květen 08:45 (R)Zdeněk Milata: Je přerušený projekt vědeckotechnického parku v Milovicích novým tunelem a stane se dalším pomníkem, tentokrát post-sovětské éry??? Vše začalo v roce 2007, v roce 2010 byla schválena předkupní smlouva, která byla o tom, že v roce 2011 se začne stavět, o rok později bude dokončena první etapa. Leč nestalo se tak. 
Úklid města  2015 17.Duben 18:53 (R)Zdeněk Milata: V sobotu 11. dubna proběhl tradiční úklid města. Nechci zde hodnotit jeho průběh, protože nepořádku bylo sesbíráno více než dost. Spíše mě zaujalo proč vlastně ten nepořádek tady je. Je to kvůli tomu, že se lidem v Milovicích nelíbí, a tak je chtějí překrýt pokud možno co největší vrstvou odpadků? Je to kvůli tomu, že lidé nemají k Milovicím vztah? Je to kvůli tomu, že to "někdo jiný" sebere? Je to kvůli tomu, že dle mínění některých stromy a keře potřebují hnojit odpadky? Je to kvůli tomu, že do košů a popelnic je "daleko"? Je to kvůli....?  
Vzpomínky na socialistický prach  2014 15.Říjen 00:16 (R)Emu Smetana: Zatímco mí vrstevníci v nepřátelské kapitalistické cizině běžně poslouchali na lesklých cédéčkách v digitální kvalitě nové desky Stinga nebo Talking Heads, já jako teenager v socialistickém bloku jsem si v roce 1989 mohl pouštět šumící Led Zeppelin a The Cream na kotoučovém magnetofonu Tesla z letitých východoněmeckých pásek ORWO, co mi velkoryse přenechal otec. Ten se jako mnoho neprominentních obyvatel nezačleněných v KSČ potácel po bezútěšně uzavřené a nepravidelné křivce panelák-práce-pivo-panelák. Ne jako v prolhané zaprděné idyle seriálu Vyprávěj. 
Rozhovor s kandidátem 2014  2014 2.Říjen 14:41 (R)Emu Smetana: Rozhovor s typickým a univerzálním kandidátem komunálních voleb 2014. S Mgr. Bivojem Kňourem, PhD., kandidátem občanského hnutí "Jistě, slíbím cokoliv", jsme se měli sejít v útulné milovcké kavárně. Ale protože tu už žádná není, sešli jsme se v neméně útulné herně. Ještě cestou na schůzku jsem mu volala, jestli se setkáme skutečně tam, a on mi to povrdil: "Jasně, přijď, už tu sedím od dvou, zrovna si dávám třetí pivo." Po vstupu do herny jsem nejdříve pro přítmí a hustý kouř nemohla Mgr. Kňoura vůbec najít, ale blikající světýlka automatů mi nakonec ukázala cestu. 
Většinový obyvatel Milovic z pohledu developera ver. ÚP 2013  2013 26.Duben 11:57 (R)Emu Smetana: V bouřlivých debatách kolem schvalování konceptu nového územního plánu Milovic po roce 2013 se mele páté přes deváté. Abysme nestranili jen odpůrcům velkorysého rozšiřování města, podívejme se, jak se jeví běžný většinový obyvatel Milovic pod sociologickým drobnohledem - avšak z pohledu developera, který to s námi se všemi myslí dobře (a jemu přející části radnice). Tedy ten, který bude v nově vyčleněných velkorysých plochách stavět. Ponechme teď stranou, že zastupitelstvo zatím koncepci Nových Milovic 22. dubna neschválilo. 
můj nedobrovolný předvánoční odchod z SÚ Milovice   2013 10.Leden 15:16 (R)Jana Dulová: Obracím se na Vás dnes už jen jako občan města Milovice, mnozí mě možná znají jako vedoucí stavebního úřadu v Milovicích, kterou jsem byla 13 let a na stavebním jsem pracovala 15 let. Chci aby co nejvíce občanů našeho města znalo fakta mého odchodu. Věřím, že tyto stránky jsou opravdu nezávislé a můj článek bude zveřejněn. Samozřejmě jsem se obrátila i na média a příslušné kontrolní orgány, aby správnost postupu mého odchodu prošetřili.  
Zastupitelstvo městysu Motolice (archovní zápis)  2011 19.Červenec 10:34 : Do rukou se nám dostaly několikasetstránkové zápisy pana Otokara Haška, synovce spisovatele Jaroslava Haška, který působil koncem 20. století jako zapisovatel úřadu městysu Motolice. Překvapilo nás, o jak univerzální (sic nedatované) texty jde. Skoro se zdá, že nepatrnou změnou reálií se snadno dostaneme do zápisu kteréhokoliv města u nás. Jakoby autor zápisů jejich zachováním pro budoucí generace naznačoval: čtěte i vy zápisy ze zastupitelstva vašeho města! Ale pokud Otokar Hašek nebyl opravdovým spisovatelem, má vůbec morální nárok něco naznačovat? Přinášíme krátký úryvek z Haškových archivů. Bohužel s ohledem na příšerné písmo autora je luštění textů příliš zdlouhavé. Objevitel archivu RNDr. Václav Cílek se domnívá, že skript odpovídá písmu Haškova starého kocoura. Nutno podotknout, že badatelé Jakl, Weigl, Hájek a Klaus s tímto tvrzením nesouhlasí. 
První pravdivá reportáž o Milovcích  2011 31.Březen 22:57 : Ve vzduchu je cítit jaro. Stojím před zrenovovanou nádražní budovou v malém, avšak dynamicky se rozvíjejícím městě, uprotřed úrodných polabských rovin středočeského kraje. Kolem mě pozvolna nabírá rychlost nový a velmi pohodlný klimatizovaný vlak, ze kterého jsem před chvilkou vystoupila. Švihácky oblečený švitořivý průvodčí se usmívá z okna dveří a posuknem ruky mi kyne na viděnou. I přes odjíždějící soupravu slyším skřivana – tak je ten vlak tichý. Má mysl je omámena vlažnou dubnovou brízou a já na chvíli zapomínám, že tu nejsem na relaxačním wellness pobytu, ale kvůli práci. Ano, po sérii nelichotivých lživých článků konkurenčních listů jsem byla vyslána, abych uvedla věci na pravou míru a shlédla na tento středočeský zázrak zeleně a mládí realistickým pohledem... 
Kam to spějí dospívající ženy ?  2010 12.Srpen 17:44 : Kam spěje tento mladý nezávazný svět dívek a žen, které se nechtějí vázat, ale jen si užívat života,bavit se nechat se vydržovat a sem tam někomu jak se říká dát, ale to jí musí dotyčný dát krásné lesklé pozlátko nebo třeba dovolenou.Přece léto bez dovolené u moře není to pravé léto.Je pro ně velice výhodné mít doma jen vola co je bezostyšně miluje a doma poctivě předělává vše k obrazu jaký se jí líbí a když je vše hotovo tak co dál co s ním jak se ho hlavně rychle a bezbolestně zbavit.Tak to zatím nechám tak a zatím si najdu jiného vše již mám a už mi nemá spolubydlící co nabídnout.Tak našla jsem ho tak teď rychle spolubydlícímu zhnusit soužití hlavně ať ještě doplatí poplatky a splátky,tak je to vše za mě zase zařídil tak dnes mu to řeknu. 
Kam je dáme?  2010 19.Červenec 17:12 (R)Zdeněk Milata: Nedostatek míst v mateřinkách ve Středních Čechách je alarmující a Milovice nejsou výjimkou: chybí na 200 míst pro předškoláky. To, že tomu tak bude, se vědělo řadu let, bohužel zřejmě na městském úřadě v Milovicích mají daleko k matrice a prognózu populačního vývoje asi pro samou zaneprázdněnost nečetli. Vždyť co, míst pro kanceláře je a bude dost. 
Výsledky školní akademie 2009 (očima A-Z Divadla)   2009 1.Červenec 09:20 : Byla sobota 27. června večer a my jsme měli další den hrát na zámku Stránov v Jizerním Vtelně. Sešli jsme se v divadle chvilku před sedmou, většina věcí byla připravena u zadního vchodu od poslední zkoušky a chybělo zabalit jen pár drobností a vše naložit do aut. Všichni se těšili na noc strávenou na zámku a podmračené počasí nám nijak nekazilo náladu.  
Zavření mateřského centra opravdu hrozí  2009 24.Květen 19:53 : Milí příznivci MC, od května 2009 se na chodbě Mateřského centra Milovice objevila cedule Hrozí zánik MC? Bohužel skutečně hrozí. Ne proto, že by nebyly peníze, že by MC nemělo prostory, zaměstnance, dostatek vedoucích kroužků - to vše je. Co však chybí, jsou lidé, kteří by byli ochotni převzít vedení Maminky dětem o.s., které mateřské centrum provozuje, chybí lidé, kteří by se stali členy rady o.s. Maminky dětem o.s. vzniklo oficiálně 19.3.2003. Od té doby se po celou dobu v radě objevovala jména tří zakladatelek Jitka Bohušová, Lída Šimková a Petra Dobiášová, další dvě radní byly vždy z řad současných akčních lidí. Jitka Bohušová odešla z rady před rokem, když se vrátila do práce. Lída Šimková předala převážnou část své práce v prosinci 2008, ale od září již také nebude díky práci k dispozici. Petra Dobiášová se pro odchod z rady rozhodla k září 2009, aby měla čas na domácí školu. Sečteno a podtrženo - ze zakladatelek nebude od září 2009 v radě občanského sdružení nikdo.  
Osvobození naší vlasti - vzpomínka v Milovicích  2009 11.Květen 04:43 : Jako každý rok, i letos se uskutečnila vzpomínka na konec války v Milovicích, kterou organizovali místní komunisté. Již druhým rokem vzpomínce asistovali obrněné vozy a další vojenská technika. Obrněné transportéry byly atrakcí zejména pro malé děti, někdy i pro velké. 
Kupujeme vizualizaci bytu v Milovicích  2009 4.Únor 14:47 : Už nechceme platit nájem na Jižním městě, rozhodli jsme se pro hypotéku a dlouhodobé zadlužení. Co na tom, jednou to bude naše. V Praze na byt nebo vilu ve Střešovicích nemáme, jdeme tedy hledat do Milovic. Furt se o nich mluví, musí to tam být bezva. 
Ukradené stěrače - poděkování  2009 3.Únor 19:24 : Drazí spoluobčané, lidská chtivost, občanská spořivost a zlaté české ručičky, to vše když se spojí může dát základ velice vtipné situaci. 
Co je "Město" a jak na tom jsou Milovice???  2008 6.Listopad 20:11 : Specifický sídelní útvar, sociální organismus, stabilizovaný a geograficky vymezený, který je charakterizován souborem dynamických znaků, jež město odlišují od vesnice. Základními charakteristikami města jsou jeho relativní velikost, geografická uzavřenost, vysoká hustota a kompaktnost zástavby, velká hustota osídlení, specifická demografická, sociální a profesní struktura obyvatel (většinou nepracují v zemědělství), zvláštní funkce města (správní, průmyslové, obchodní, kulturní aj. centrum) a z toho všeho vyplývající druhy, kvalita, koncentrace a intenzita různých forem společenských vztahů jeho obyvatel. Ve městě jsou na relativně malém prostoru soustředěny nezemědělské výrobní síly a služby s působností přesahující rámec města, orgány a zařízení politické a hospodářské moci a správy a bydliště lidí v nich zaměstnaných. V důsledku rozvoje společenské dělby práce, výrobních vztahů, intenzívní komunikace a diferenciace životního způsobu společenských skupin, tříd, vrstev vzniká specifický městský způsob života.  
Kauza Božího Daru a co nám přináší kraj  2008 6.Říjen 14:53 : Když jsem se ve čtvrtek 18. září účastnil prezentace hejtmana a firmy Nikodém a Partner v Mateřském centru, byl jsem rád, že vedení kraje vyslyšelo volání svých krajanů a veřejně ukázalo (alespoň před volbami), jaké jsou záměry kraje s nevyužitým a z velké části zdevastovaným prostorem. 
O svinčíku: pozitivně a optimisticky  2008 3.Září 10:35 : Kam s ním? Všichni náctiletí si teď asi myslí svoje. Ale ne, není to nevyslovená otázka z nenáročného filmu "jiného žánru", kdy v úvodní scéně drží Robert Rosenberg za hýždě Sylvii Saint a jejich lascivně profesionální pohledy se setkávají. Je to otázka, kterou si před spoustou let položil jeden proslulý fejetonista v Praze. (Dnešním náciletým by jeho jméno nic neřeklo, ale tehdy byl slavnější než dnes náš nedoceněný intelektuální gigant Leoš Mareš.) No a po těch desítkách let je tato banální otázka aktuální i v Milovicích, pupku světa zahypotékovaných středních příjmových skupin na východ od ráje (Prahy).  
Mírovice 2008 – úhel pohledu  2008 25.Srpen 13:31 : Tak nám proběhl vrchol sezóny, alespoň v Milovicích, politický festival Mírovice 2008. Nechci soudit průběh, přece bych nekritizoval vyhazování peněz z našich kapes za zviditelňování se několika politiků před krajskými volbami, ale neodpustím si polemiku s některými tvrzeními. 
Milovice: pokus o sociologický portrét  2008 20.Srpen 14:40 : Běžný člověk nechává svůj život plynout v kleštích toho, co by chtěl ([sladká] iluze) a toho, co má ([nepříjmená] skutečnost). Přirozeným výsledkem tlaku takovýchto kleští je frustrace, když iluze nenajde naplnění ve skutečnosti - pokud možno hned nebo v horším případě o deset až patnáct minut později. Reálně není možné dosáhnout takového naplnění, ať už chci po nepřítomných sousedech, aby podle síťového grafu na domovní nástěnce stírali chodbu nebo dostat k osobnímu užívání stříbrný služební passat tdi, který nezaslouženě získala moje méně schopná (ale laškovná) podřízená po firemním večírku a následných pěti panácích vodky v ředitelově bytě. A souvisí to s Milovicemi? Jistě! 
Osvobození Československa v roce 1945 - Poslední výstřel v Milovicích  2008 16.Květen 06:40 : Jeden z posledních výstřelů 2. světové války zazněl během oslav k uctění památky padlých v Milovicích. ZO KSČM uspořádala ve spolupráci s Klubem vojenské historie připomenutí konce války za účasti vojenské techniky, především tanku T 34, originálu ze Svobodových jednotek, dále obrněných a vozů zázemí. 
Kabáti na Votvíráku ?  2008 27.Únor 11:38 : Kabáti na Votvíráku? Druhý ročník milovického festivalu Votvírák přivítá mnoho známých kapel. Pořadatelé odhadují, že na festival, na který bude tento rok vstup zdarma, přijde okolo padesáti tisíc lidí. Zařadil by se tak mezi největší akce podobného typu v zemi. Scénu letních festivalů otevře ve dnech 12. až 14. června na bývalém vojenském letišti v Milovicích. Návštěvníci budou mít na zábavu o jeden den více než loni. 
Typologie lidí: dle hypermarketových preferencí  2007 3.Prosinec 13:58 : Z chvilkového pohledu do diskusních témat a vyvěšených příspěvků je jasné, co je pro současného člověka nejdůležitější. Kdo je to však současný člověk? Nemůžeme ho zaměňovat s moderním člověkem, neboť ten byl kdysi definován jako někdo, kdo se narodil v období vymezeném napsáním Meyerbeerovy opery "Robert ďábel" a vánočním hitem Beatles "All you Need is Love". Poté nastupuje člověk současný: pro sebe si tiše pobrukuje "All You Need is Shopping", chybí mu sebemenší představivost a jeho duchovní obzor je vymezen mantinely televizní reklamní tvorby. Pomineme-li bydlení, na čele zájmu tohoto mladého druhu je Ordinace v růžově zahradě a nákupní možnosti na maloměstě - a to přesně v tomto pořadí. Nakupování a supermarkety jsou vůbec tématem, ke kterému se chce vyjádřit úplně každý. Všichni o tom přeci něco vědí - i s jinak protivnými oldskůlovými rodiči se pak můžete při svěží nedělní konveraci shodnout, kde mají nejchutnější a zároveň nejlevnější kyselé okurky. Jaká je pak typologie lidí, kteří zaníceně na toto téma diskutují na milovickém internetu?  
Hit pro rok 2008 - cestování v retro-vlacích ČD  2007 27.Listopad 12:41 : Hitem mezi boháči je bezpochyby retrodesign. Samozřejmě je žádoucí utrácet prachy za všechno, co je hitec, uptodate, stylish a dostatečně posh, ale takové krámy si může pořídit každý rychlokvasný zbohatlický idiot. Zato pořídit si tu správnou a drahou „retro záležitost“ je projevem vynikajícího vkusu a všeobecného přehledu v oblasti průmyslově vyráběných věcí (či nezdravé adorace časopisu Dolce Vita), které kdysi všechny s přehlíživou samozřejmostí nudily uživatele k smrti, ale dnes jich je tak zoufale málo, že jsou prostě v určité společenské skupině in. Taková lampička od tiffaniho, nějaká secesní kravinka, která před sto lety stála pět krejcarů nebo třeba VW brouk z půlky 60. let po kompletní renovaci můžou dnes být k nezaplacení.