Stávka nádražáků


 
2010 2.Březen 10:37 (R)Branibor: (předchozí) (Re: Alfons Mucha z 2.Březen 10:10): A to máte asi i pravdu, že to možná zaměstnavatel na sobě nenechá. Ono to ale celé nebude tak horké, jak se píše dosti rozumně v článku, který sem kolega diskutující přiložil. Zůstávají ale nad "stávkou" pořád dva otazníky. 1.) Žádný zaměstnavatel ještě neřek', že bude něco rušit, nebo zdražovat, žádná, ani jedna firma se k tomu nijak nepostavila. Vše zůstává při starém. 2.) Nejvíce ječí koloťuci, ale ani jim dráhy nic neberou. Brát ani nechtějí, dokonce ani nemohou - jejich kolektivní smlouva, jak potvrdili odboráři jim ještě další dva roky zajišťuje stejné benefity - nemají tedy důvodu stávkovati zrovinka a náhodou v tento čas. Tyhle dva otazníčky ukazují "stávku" trochu v jiném světle. Tady nejde o koloťukovu sváču a jízdenku pro jeho maminku, ale o to, že se někdo chce kapánek provětrat na veřejnosti.
2010 2.Březen 10:10 (R)Alfons Mucha: (předchozí) (Re: mcquak z 2.Březen 09:19): Neříkám, že se to týká všech zaměstnavatelů včetně ČD, ale myslím, že přístup většiny z nich bude ten, že zátěž prostě přenesou na zaměstnance s tím, že pokud se jim to nelíbí, můžou si v týhle době s vysokou nezaměstnaností holt hledat něco jinýho...
2010 2.Březen 09:19 (R)mcquak: (předchozí) (Re: Henry (webmaster) z 1.Březen 23:12): Srovnavat odborarskou stavku proti zdaneni benefitu se stavkou za zmenu rezimu nelze. Navic generalni stavka z '89 byla reakci na silove potlaceni studentske demonstrace, ale tahle stavka je jen o prebendach, ktere ani nikdo nechce zamestnancum vzit. Stat chce z benefitu po novu DPH z ceny obvykle a nikde neni napsano, ze zamestnavatel zatez prenese na bedra zamestnancu, to Henry pouze tva spekulace.
2010 1.Březen 23:12 admin Henry: (předchozí) (Re: mcquak z 1.Březen 16:15): Stávka by se ale neměla stát nástrojem politického boje ve smyslu tlaku na změnu zákonů A jak hodnotíš generální stávku 27.11.1989?
ale zaměstnavatelé si nestěžují (nebo o tom možná nevím) na které tento zákon dopadne nejvíce (benefity budou dražší)
Je nanejvýš logické, že pokud stát benefity zdaní, tak ta daňová zátěž se přenese na příjemce benefitů. Pokud by totiž zaměstnavatel rozdíl dorovnal, tak by tím pouze navýšil ztrátu ČD, což jaksi asi nebyl zamýšlený cíl.
2010 1.Březen 16:28 Ufinec: (předchozí) (Re: mcquak z 1.Březen 16:15): Mate naprostou pravdu. Tohle neni klasicka stavka, ale jen predvolebni divadelko. Nebojuje se vubec o zadne stravenky, nebo jizdenky pro maminky chudych zeleznicaru ale vari se jen zatracene drahy predvolebni gulas. Proto jako ostatni rikam, stavkujte nadrazaci, stavkujte, nechte koleje treba zreznout a nadrazi zatlouct prknama, jen necekejte ustupky.
2010 1.Březen 16:15 (R)mcquak: Právo na stávku je hezká věc a leckdy jde o jedinou možnost jak hájit práva slabých zaměstnanců před silnějšími zaměstnavateli. Stávka by se ale neměla stát nástrojem politického boje ve smyslu tlaku na změnu zákonů tak, jak se jím stala plánovaná stávka železničářů. Partnerem v této stávce by měla být vláda jako zaměstnavatel a nikoliv sněmovna. Tím spíš u celkem u kontroverzních benefitů, kde daňové zvýhodnění znamená, zaměstnanci, kteří benefity nemají, jsou méně rovní než ti, kteří je mají a využívají. Další zajímavost z mého pohledu je to, že stávkují zaměstnanci, ale zaměstnavatelé si nestěžují (nebo o tom možná nevím) na které tento zákon dopadne nejvíce (benefity budou dražší).